Pochód Lajkonika – zobacz go z licencjonowanym przewodnikiem

Idealny pomysł na rodzinne zwiedzanie

Już nie długo na krakowskich ulicach zagoszczą zabawa, radosne tańce i śpiewy. Oto jak co roku w pierwszy czwartek po Bożym Ciele, czyli 27 czerwca wyruszy kolorowy pochód Lajkonika. Zapraszamy na tę tradycyjna krakowską zabawę, którą warto zobaczyć z profesjonalnym przewodnikiem. Jest to ważny krakowski zwyczaj, który w 2014 roku został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Jeśli szukasz pomysłu na wycieczkę rodzinną, wyjazd dla dzieci, to podróż do Krakowa w okresie Harców Lajkonika będą najlepszym rozwiązaniem. Z licencjonowanym przewodnikiem będziesz mógł nie tylko zobaczyć owego konika zwierzynieckiego zwanego także Tatarzynem, ale także przemierzyć tradycyjny lajkonikowy szlak ze Zwierzyńca na Rynek Główny w Krakowie.

Dawka mniej znanych krakowskich opowieści

Pochód Lajkonika to świetna okazja by z profesjonalnym przewodnikiem odwiedzić mniej znaną część Krakowa i usłyszeć kilka ciekawych opowieści. Dowiesz się kiedy po raz pierwszy pojawiło się słowo „lajkonik” i od czego pochodzi. Czy rzeczywiście od okrzyku lej, czyli: bij!, czy od oblewania ludzi wodą, czy od  niemieckiego wyrazu „Lauf”, „läuf”, jak mieli konika nazywać niemieccy mieszkańcy Krakowa.

Przewodnik zdradzi, skąd wziął się ów zwyczaj. Czy rzeczywiście związany jest z napadami tatarskimi i słynnymi legendami upamiętniającymi te wydarzenia. A może związany jest z pogańskimi obrzędami czy średniowiecznymi misteriami. Dowiesz się, w którym roku po raz pierwszy wspomniano o słynnym pochodzie i kto go organizował? Usłyszysz również dlaczego biskup krakowski Józef Olechowski zakazał uczestnikom pochodu wstępu na krakowski rynek. Przewodnik opowie kim byli, czym zajmowali się oraz jak przysłużyli się Lajkonikowi Micińscy – rodzina ze Zwierzyńca, potomkowie dawnych włóczków.

długa tradycja pochodu Lajkonika w Krakowie

Odkryj ciekawe krakowskie zakątki

W trakcie wędrówki z profesjonalnym przewodnikiem szlakiem Lajkonika odwiedzisz wiele mniej znanych miejsc w Krakowie. Cała impreza zaczyna się ok. godziny 10.00. Wówczas Lajkonik wraz z orszakiem i kapelą Mlaskotów opuszcza siedzibę Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. O 12.00 pochód pojawia się na Zwierzyńcu przy ulicy Senatorskiej 1, w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Lajkonik wykonuje tradycyjny taniec i ma dla zgromadzonych dzieci słodką niespodziankę. W trakcie pochodu można zapewnić sobie szczęście! Lajkonik bije buławą każdego napotkanego przechodnia zapewniając w ten sposób pomyślność na cały rok. Ponadto Lajkonik zagląda do sklepów, barów i restauracji, gdzie odpoczywa  i zbiera datki do sakwy. Trasa, którą przemierza jest stała. Uczestnicząc w pochodzie zobaczysz razem z przewodnikiem zabytkowy klasztor sióstr Norbertanek, gdzie na klasztornym dziedzińcu, Lajkonik wykona obrzędowy taniec ze sztandarem. Będziesz spacerował reprezentacyjną ulicą Kościuszki i Zwierzyniecką, miniesz siedzibę krakowskiej filharmonii i słynną ulicą Franciszkańską i Grodzką przejdziesz na Rynek Główny. Na Rynku Głównym Lajkonik przyjmuje od ojców miasta haracz, wychyla wraz z prezydentem, dyrektorem muzeum historycznego i dyrektorem wodociągów puchar wina i w podzięce wykonuje trzeci rytualny taniec. Następnie orszak udaje się do legendarnej restauracji Wierzynek. Po czym wraca na Rynek, okrąża sukiennice i kończy swe harce uroczystą kolacją w restauracji „Hawełka”.

Kapela, strój i inne atrakcje

Naprawdę warto w tym magicznym przedstawieniu wziąć udział. Posłuchać słynnej kapeli „Mlaskoty”, która tworzą ludowi muzycy z Woli Justowskiej. Główna melodia grana przez Mlaskotów utrzymana jest w rytmie marsza i śpiewana do słów:

„Ten lajkonik, nasz lajkonik

po Krakowie zawsze goni

Lajkoniku laj laj

poprzez cały kraj”.

Warto zobaczyć także ciekawy strój Lajkonika i członków orszaku. Kolorowe, bogato zdobione ubrania przykuwają uwagę i zachwycają. Warto także zobaczyć razem z przewodnikiem przepiękny strój historyczny wykonany według projektu Stanisława Wyspiańskiego. Przechowywany w Celostacie oddziale Muzeum Krakowa przyciąga wielu turystów.

strój Ljkonika w Muzeum w Krakowie

Licencjonowany przewodnik zaprasza na pochód Lajkonika do Krakowa! Naprawdę warto!

Komentarze są wyłączone.