Najpiękniejsze witraże
Każdy turysta przyjeżdżający do Krakowa, którego interesuje niesztampowe zwiedzanie powinien wybrać się na zorganizowaną wycieczkę z naszym przewodnikiem po trasie najpiękniejszych witraży krakowskich. W czasie zwiedzania będziesz mógł się dowiedzieć, jak powstają witraże, jakie funkcje pełniły oraz kiedy i dlaczego były tak popularne. Obejrzysz zarówno średniowieczne witraże, jak i te późniejsze (m. in. witraże Wyspiańskiego). Zwiedź z przewodnikiem tę trasę – naprawdę warto!
Zwiedzanie trasy Najpiękniejszych Witraży rozpoczyna się w Muzeum witrażu na al. Zygmunta Krasińskiego 23, gdzie każdemu odwiedzającemu zdradzane są tajniki wykonywania witraży, poszczególne etapy produkcji i historię tej dziedziny artystycznej. Istnieje tu możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach, podczas których każdy uczestnik wykonuje swój własny witraż. Na ulicy Krupniczej 26 w Domu Józefa Mehoffera zapoznasz się z projektami i niektórymi realizacjami witraży tego artysty, w tym ze szkicami najsłynniejszego dzieła w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu. W Jamie Michalika zobaczysz ciekawie zaaranżowane witraże autorstwa Henryka Uziębły. W dalszej części zwiedzania przewodnik pokaże Ci znajdujący się w Bazylice Mariackiej unikatowy zespół trzech XIV-wiecznych witraży zachowanych w całości, oraz witraże XIX-wieczne autorstwa Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Następnie odwiedzisz Dom Towarzystwa Lekarskiego, gdzie poznasz historię i symbolikę niezwykle ciekawego witraża Apollo spętany. Zwiedzisz również ufundowany przez Andrzeja Wajdę Pawilon Wyspiański 2000, gdzie zobaczysz witraże Wyspiańskiego wykonane współcześnie oraz dowiesz się dlaczego oburzyły krakowskiego biskupa. W Bazylice oo. Franciszkanów nasz profesjonalny przewodnik pokaże Ci zespół młodopolskich witraży Wyspiańskiego z najsłynniejszym Bóg Ojciec – stań się. Zwiedzanie zakończy się w Katedrze Wawelskiej, gdzie znajdują się pięknie wkomponowane w gotycką bryłę kościoła witraże Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego.
Zapraszamy wszystkich turystów, zarówno indywidualnych, jak i zorganizowane grupy do zwiedzenia trasy i obejrzenia witraży krakowskich z przewodnikiem.
Czas zwiedzania: 3 – 4 h