Kobiece oblicze Krakowa

Kraków niczym kobieta jest wielobarwny, różnorodny, wciąż nieodgadniony i inspirujący. Jest po prostu piękny. Kobiety wniosły bardzo wiele w historię i kulturę tego miasta dlatego dzisiaj, z okazji zbliżającego się „Dnia Kobiet” zachęcamy do  spacerowania po mieście z profesjonalnym przewodnikiem śladami znanych Krakowianek.

Rozpocząć ową opowieść musimy od tej, która „przewyższała wszystkich zarówno piękną postacią, jak powabem wdzięków, że sądziłbyś, iż natura obdarzając ją, nie hojna, lecz rozrzutna była. Albowiem i najrozważniejsi z roztropnych zdumiewali się nad jej radami, i najokrutniejsi spośród wrogów łagodnieli na jej widok”. Tak o pierwszej legendarnej władczyni Krakowa, pisał słynny kronikarz biskup Wincenty Kadłubek. Mowa o dzielnej córce króla Kraka  – Wandzie. Jej historia inspirowała i pobudzała zmysły twórców różnych epok. Tak pisał o niej Stanisław Wyspiański:

„…A ty, Krakowa córka i ty młoda,

a ty, jak kwiatki krasa; jak Uroda,

i mężna, jako chłopak rosły;

ciebie, by ciebie Sławy białe konie

na góry het poniosły gonić z Pogwizdem wichry”

Legenda, jakoby księżniczka odrzuciła miłość niemieckiego księcia i rzuciła się w odmęty Wisły opowiedziana na początku spaceru przez licencjonowanego przewodnika  wprowadza słuchaczy w baśniową atmosferę krakowskiej tajemniczości. Szczególnie odczuwa się to przy przypominającym ową historię kopcu usypanym w dawnej wsi Mogiła (skąd też jej nazwa) w Nowej Hucie. Ów jeden z czterech krakowskich kopców kojarzony ze słowiańskimi i pogańskimi rytuałami stanowi interesujący element krakowskich wycieczek. Czy Wanda była tylko wyimaginowaną, baśniową postacią, czy rzeczywiście kopiec to miejsce Jej pochówku? Ileż fascynujących opowieści i sekretów kryje się w legendzie? 

Kopiec Wandy Kraków Mogiła

Jesteśmy przekonani, że nikt, kto wybierze się z przewodnikiem na wycieczkę śladami św. królowej Jadwigi, nie będzie tego żałował. Gdzie można w Krakowie zobaczyć odbicie stópki królowej? Co powiedział do Jadwigi „Czarny Krucyfiks”? Gdzie znajdują się Jej relikwie? Podczas wycieczki po Krakowie znajdziecie odpowiedź na wszystkie te pytania i wiele innych. Przewodnik pokaże Wam liczne zabytki związane ze św. Jadwigą, jak Collegium Maius zakupione za klejnoty, które ofiarowała na rzecz Uniwersytetu oraz piękny, unikatowy wyrzeźbiony w białym marmurze kararyjskim pomnik nagrobny ufundowany przez Karola Lanckorońskiego.

stópka królowej Jadwigi

W trakcie zwiedzania Krakowa możecie poznać wiele innych polskich królowych i ich tajemnice. Dowiecie się dlaczego słynna „Matka Królów” – Elżbieta Rakuska, która urodziła trzynaścioro dzieci nie ma własnego sarkofagu. Profesjonalny przewodnik odkryje przed Wami miejsce, gdzie sypiała królowa Bona oraz co trapiło Annę Jagiellonkę. Podczas zwiedzania nie obce Wam będą tajne spiski Ludwiki Marii Gonzagi i miłosne uniesienia słynnej „Marysieńki”.

Czymże by było kulturowe oblicze Krakowa bez tych, które swą wrażliwością i talentem nadawały artystyczny koloryt Grodowi Kraka. Aktorki, pisarki, poetki, malarki, poprzez swe dzieła kreowały duchowość i niezwykłość dawnej stolicy.

Tak właśnie było z Olgą Boznańską, o której w swym felietonie Wanda Wysocka pisała tak „Zawsze ta sama drobna, wykwintna, nieco archaiczna sylwetka – te same subtelne rysy – cała postać uduchowiona tej niezwykłej kapłanki sztuki. Dwa czynniki składają się głównie na ten wyraz twarzy, jakby zaświatowy – umiłowanie czyste i niepodzielne sztuki i wielkie serce otwarte zawsze dla cudzego bólu i niedoli”.

Olga Boznańska

Spacer z profesjonalnym przewodnikiem szlakiem tej wybitnej, niezwykle utalentowanej malarki to arcyciekawa podróż w świat skromnej damy obdarzonej niebywałą wrażliwością. Olga Boznańska nieustannie fascynuje swoją tajemniczą i piękną twórczością oraz jakże bogatym, trudnym i skomplikowanym życiem. Jej dzieła, które można podziwiać w Muzeum Narodowym inspirują, przenikają serce, pozostawiając w duszy iskrę zamyślenia, zadumy, refleksji….

W trakcie wycieczki po Krakowie można również zobaczyć miejsca związane z jedną z najsłynniejszych polskich aktorek – Heleną Modrzejewską. Kamienicę, w której przyszłą na świat, Teatr Stary, któremu patronuje, Teatr Słowackiego, gdzie wielokrotnie występowała, Planty, gdzie uwielbiała spacerować to tylko niektóre krakowskie zakątki związane z tym „najcudowniejszym zjawiskiem ludzkim, jakie za naszego życia przez świat przeszło” jak pisał o niej Stanisław Witkiewicz.

Poetka Maria Pawlikowska Jasnorzewska, aktorka Irena Solska, niezastąpione pieśniarki Piwnicy pod Baranami Halina Wyrodek, czy Anna Szałapak i wiele, wiele innych Krakowianek, których bez liku można by wymieniać zapraszają na krakowskie uliczki, skwery, do kawiarenek, muzeów by poczuć niepowtarzalną atmosferę tego miasta.

Zaprasza również wybitna krakowska poetka, noblistka Wisława Szymborska. Wspólnie z profesjonalnym przewodnikiem zobaczysz miejsce, gdzie mieszkała, studiowała, spotykała się z literatami i artystami. Zachęcamy również do odwiedzenia na Placu Szczepańskim  wyjątkowej wystawy „Szuflada Szymborskiej”, która znajduje się w zabytkowej Kamienicy Szołayskich. Nasz przewodnik pokaże Ci niezwykłą ekspozycję, na której prezentowane są osobiste przedmioty Poetki, oddające jej charakter i osobowość, oraz zamiłowanie do sztuki i kolekcjonerstwa.

Ważnym zbiorowym bohaterem Krakowa są Kwiaciarki. Rynek Główny bez nich nie miałby takiej niepowtarzalnej atmosfery i gdyby nie one któż okwiecał by naszego dumnego narodowego Wieszcza. Im więc należy się szczególne uznanie.

Kobiece oblicze Krakowa to naprawdę interesująca odsłona turystyczna miasta, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Zapraszamy!

  

Comments are closed.