Co ciekawego można zobaczyć w Krakowie w czerwcu

W Krakowie w czerwcu dzieje się naprawdę dużo. To idealny czas, by odwiedzić miasto królów. Wycieczka rodzinna, wyjazd z przyjaciółmi, czy indywidualne zwiedzanie, to bardzo dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu. Organizując taki wyjazd, możecie skorzystać z pomocy profesjonalnego przewodnika, który może pomóc nawet w organizacji noclegu.

Dzień Dziecka w Krakowie

Już w najbliższy weekend (1-2 VI) odbędzie się 19. Wielka Parada Smoków. W sobotę i niedzielę na Bulwarach Wiślanych będzie można wziąć udział w fantastycznym Smoczym Pikniku Rodzinnym. Towarzyszyć mu będzie wiele atrakcji, które pierwszego dnia zwieńczy Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle. Wspaniała inscenizacja typu „światło-dźwięk” zawiera w sobie efekty  pirotechniczne, światło, muzykę i niesamowite kurtyny wodne. W trakcie widowiska będzie można zobaczyć ogromne pływające i latające smoki. Drugiego dnia (w niedzielę) punktem kulminacyjnym całej imprezy stanie się Parada Smoków ulicami Krakowa. Zawsze bierze w niej udział ponad tysiąc dzieci z całej Polski. Uczestnicy prezentują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane smoki. Biorące udział w paradzie smoki rywalizują o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. Jest to niezwykle kolorowy i barwny pochód, któremu towarzyszy muzyka, liczni tancerze, szczudlarze i żonglerzy. Warto zobaczyc ten pochód razem z licencjonowanym przewodnikiem, który opowie więcej o tej tradycji. Jeśli zastanawialiście się, co robić ze swoimi pociechami w Dzień Dziecka – warto skorzystać z tej atrakcji.

Parada Smoków w Krakowie

Krakowskie Wianki 

Fanów dobrej muzyki zapraszamy do Krakowa 22 czerwca na szóstą już edycję Wianków. Tradycja tego święta muzyki swymi korzeniami sięga do Nocy Kupały, sobótki, czy święta Jana Chrzciciela. Dzisiaj krakowskie Wianki nawiązują do zapoczątkowanej we Francji tradycji Fête de la Musique. To czas, kiedy artyści wielu stylów mogą wyrażać się bez ograniczeń w przestrzeni miasta. Na scenach rozstawionych w różnych miejscach w Krakowie wystąpią m. in. Natalia Nykiel, Mela Koteluk, Barbara Wrońska, Misia Furtak czy Renata Przemyk. Duże plenerowe sceny rozstawione będą na Rynku Głównym, na Powiślu, czy przy Nowohuckim Centrum Kultury. Poza tym różnego typu eventy będzie można zobaczyć na Plantach, przy Pompie Teatru im. Juliusza Słowackiego, na Placu Nowym. Ponadto na Bulwarach Wiślanych odbędą się warsztaty z plecenia wianków zakończone konkursem na najpiękniejszy z nich. Tradycyjną kulminacją obchodów Wianków będą pokazy sztucznych ogni u brzegu Wisły.

krakowskie Wianki pokaz sztucznych ogni

Weź udział w pochodzie Lajkonika wspólnie z przewodnikiem po Krakowie

Również w czerwcu, jak co roku w oktawę święta Bożego Ciała, ulicami Krakowa przejdzie tradycyjny pochód Lajkonika. W tym roku święto to przypada na 27 czerwca. Lajkonik, tańczący jeździec na drewnianym koniu, przemierzy razem ze swym wesołym, rozśpiewanym i kolorowym orszakiem szlak ze Zwierzyńca na Rynek Główny. Naprawdę warto przyjechać, by uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu i zobaczyć piękny tatarski strój Lajkonika. Wreszcie, uczestnicząc w pochodzie zapewniamy sobie szczęście na cały następny rok za sprawą buławy, którą Lajkonik wymachuje i uderza napotkanych widzów. Pochód zakończy się na Rynku Głównym, gdzie Lajkonik odbierze „haracz” z rąk prezydenta miasta i razem z nim wzniesie toast za pomyślność mieszkańców. Uczestniczyć w całym pochodzie można w towarzystwie przewodnika po Krakowie, który opowie o początkach tego zwyczaju sięgających połowy XVIII wieku. Będziesz miał również możliwość poznać legendę o ocaleniu Krakowa przed najazdem tatarskim przez krakowskich włóczków.

Pochód Lajkonika w Krakowie

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Od 21 do 30 czerwca odbędzie się 29. Festiwal Kultury Żydowskiej. To prawdziwa gratka dla miłośników żydowskiej kultury, zwyczajów, religii i muzyki. To także świetna okazja do zwiedzenia wspólnie z licencjonowanym przewodnikiem żydowskiego Kazimierza – dzielnicy Krakowa. W ramach festiwalu odbędzie się ponad sto różnych wydarzeń (koncertów, wykładów, dyskusji panelowych, spotkań i warsztatów). Bardzo interesującym elementem programu są planowane happeningi artystyczne oraz warsztaty klezmerskie oraz śpiewu jidysz. W sobotę 29 czerwca punktem kulminacyjnym festiwalu stanie się kultowy już koncert Szalom na Szerokiej.

koncert Szalom podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej na Kazimierzu w Krakowie

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia Krakowa w czerwcu. Przewodnik Kraków zaprasza na wspólne wycieczki po mieście!

Comments are closed.