Gdzie spędzić weekend w okolicach Krakowa? Najciekawsze miejsca według przewodnika po Krakowie

Szukasz interesującego pomysłu na wyjazd? Chciałbyś atrakcyjnie spędzić czas poza Krakowem, sam lub z rodziną, przyjaciółmi? Mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycjach. Okolice Krakowa dają szeroki wachlarz możliwości. Wyprawa razem z profesjonalnym przewodnikiem do miejscowości położonych w pobliżu królewskiego grodu może być świetną przygodą.

Weekend w Tyńcu

Niezwykle interesującym miejscem jest położone malowniczo, na wapiennym wzgórzu Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. To najstarszy w Polsce klasztor, który z pięknym barokowym kościołem św. Piotra i Pawła tworzy urokliwy zakątek położny niedaleko Krakowa. Dotrzeć tu można na różne sposoby. My polecamy niepowtarzalny rejs Wisłą, w trakcie którego podziwia się Kraków z wyjątkowej perspektywy. Innym pomysłem, dobrym dla osób aktywnych może być przejazd rowerem po świetnie przygotowanej rowerowej trasie. Na miejscu natomiast oprócz zwiedzania z licencjonowanym przewodnikiem kościoła i muzeum proponujemy skosztowanie benedyktyńskich wiktuałów, udział w warsztatach pisania gęsim piórem, wysłuchanie chorału gregoriańskiego lub po prostu kontemplowanie ciszy i spokoju tego miejsca.  

Tyniec idealny na weekend

Wybierz się do Lanckorony z licencjonowanym przewodnikiem

Osobom poszukującym zacisznych, urokliwych zakątków polecamy położoną ok. 40 kilometrów od Krakowa Lanckoronę. Ta osada mająca niegdyś prawa miejskie zachwyca przede wszystkim swym czarującym rynkiem. Okalające go kryte gontem domy z charakterystycznymi podcieniami nadają temu miejscu niezwykły, niepowtarzalny i malowniczy klimat. Polecamy odwidzenie z przewodnikiem tutejszego Ekomuzeum Lanckorona oraz spacer na Lanckorońską Górę, gdzie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku.

Lanckorona koło Krakowa

Wypoczynek w Ojcowie

Miłośnikom natury i pięknych widoków z pewnością podobać się będzie jednodniowy wyjazd do Ojcowskiego Parku Narodowego. Urzekające krajobrazy z wapiennymi skałami, poprzecinane wąwozami doliny, jaskinie to tylko niektóre walory tego najmniejszego w Polsce parku narodowego. Uwagę skupiają ciekawe formy skalne, jak Igła Deotymy, czy Brama Krakowska oraz wapienne ostańce na czele ze słynną Maczugą Herkulesa. Tłumy turystów przyciągają tajemnicze jaskinie Łokietka i Ciemna. Z pierwszą, najdłuższą w Ojcowskim Parku Narodowym wiąże się legenda o królu Władysławie Łokietku, stąd jej nazwa. W drugiej odkryto najstarsze ślady człowieka na terenie Polski – kości dłoni neandertalskiego dziecka. W trakcie spaceru ojcowskimi ścieżkami licencjonowany przewodnik z pewnością zwróci również uwagę na ruiny średniowiecznego zamku, wchodzącego w system tzw. Orlich Gniazd oraz na późnorenesansowy Zamek Pieskowa Skała. Nie ominie również słynnej, urokliwej Kaplicy „Na Wodzie”. W Ojcowie na pewno można się zakochać i to nie raz ?

Maczuga Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym

Coś dla pielgrzymów

Pielgrzymom szukającym przeżyć duchowych gorąco polecamy wyjazd z licencjonowanym przewodnikiem do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Majestatyczne opactwo bernardynów i Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej przyciągają rzesze pielgrzymów. Każdy także chce się przejść słynnymi Kalwaryjskimi Dróżkami. Podczas spaceru zobaczyć można pięknie położone kaplice, kościółki i figury. Z kolei Wadowicom sławę przyniosła oczywiście osoba św. Jana Pawła II. Stąd też najważniejsze zabytki związane są z osobą Papieża Polaka. Z przewodnikiem warto zobaczyć Dom Rodzinny Ojca Świętego –  nowoczesne muzeum mieszczące się przy ulicy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2) w Wadowicach. W muzeum upamiętniono rodzinę oraz życie i kapłaństwo, a także związki Karola Wojtyły z Wadowicami. Naprawdę godne polecenia miejsce. Będąc w Wadowicach trzeba zobaczyć razem z przewodnikiem Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w której Jan Paweł II został ochrzczony. Zwieńczeniem wizyty w tym mieście muszą być „papieskie kremówki” najlepsze w całym wszechświecie.  

Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni

Ogromną popularnością wśród turystów cieszą się kopalnie soli w Wieliczce i Bochni położone na wschód od Krakowa. Wieliczka kusi niepowtarzalną podziemną kaplicą Świętej Kingi z cudownymi żyrandolami i solnymi rzeźbami wspaniale dekorującymi jej wnętrze. Bochnia to z kolei jedyna kopalnia w Polsce, która posiada podziemną przeprawę łodziami na głębokości 230 m. Znajduje się tu także Komora Ważyn, gdzie można zostać na noc. 

kopalnia soli w Wieliczce

Atrakcje dla dzieci

W pobliżu Krakowa również najmłodsi turyści znajdą wiele propozycji. Przyjeżdżając ze swoimi pociechami do Krakowa bez wątpienia warto odwiedzić Zator. W mieście tym spotkać można liczne atrakcje dla dzieci. Uwielbiany jest między innymi Lunapark „Zatorland” w skład którego wchodzi Park Ruchomych Dinozaurów, Park Mitologii, Park Świętego Mikołaja, Park Bajek i Stworzeń Wodnych oraz Park Owadów. Rekordy popularności bije również otwarty w lipcu 2014 r. w Zatorze największy rodzinny park rozrywki w Polsce „Energylandia”, w którym uruchomiono także gigantyczny Park Wodny. Najmłodsi turyści muszą także zawitać do Inwałdu. Tutaj od 2007 r. działa jedyny w swoim rodzaju Park Miniatur „Świat Marzeń”. Zobaczyć tu można modele obiektów architektonicznych z całego świata, także z Polski. Zaprezentowano między innymi takie budowle jak: Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Statua Wolności, czy Wielki Mur Chiński.

Park Miniatur w Inwałdzie

W okolicach Krakowa naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Przewodnik po Krakowie zaprasza!

Comments are closed.