Kulinarna wycieczka po Krakowie

Kraków od wieków słynął z różnych kawiarni, restauracji czy zajazdów. Na mapie dawnego Królewskiego Miasta turyści z pewnością znajdą miejsca, które zachwycić mogą nie tylko znakomitymi daniami, ale również wnętrzami czy swoją historią. Sprawdź, które historie kulinarne szczególnie zasługują na ich poznanie oraz jakie miejsca warto odwiedzić!

Kulinarna odsłona Krakowa

Kraków, to miasto które słynie nie tylko z ciekawych zabytków, interesująca jest również jego kulinarna strona. Przyjeżdżając na wycieczkę do Krakowa warto poznać najstarszą krakowską restaurację Wierzynek, anegdoty związane z Hawełką i odwiedzić Jamę Michalika. Zwiedzając z przewodnikiem można usłyszeć wiele ciekawostek np. dotyczących monarchów, którzy zostali zaproszeni na słynną Ucztę u Wierzynka, a także o jej pomysłodawcy oraz wielu innych.

Kulinarna wycieczka po Krakowie odsłania przed turystami nie tylko współczesne oblicze, ale również to dotyczące przeszłości. Warto dowiedzieć się, jak wyglądały dworskie uczty w dawnym Krakowie, gdzie serwowane były słynne piętrowe kanapki, gdzie znajdował się sklep kolonialny i co można było w nim kupić. Jeśli zwiedzasz Kraków z profesjonalnym przewodnikiem, z pewnością opowie ci on czym jest maczanka krakowska i gdzie ją można zjeść, a także czym różniły się restauracje przyhotelowe od traktierni czy tzw. szynków.

Ważne miejsca na kulinarnej mapie Krakowa

Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Krakowa z pewnością jest Żywe Muzeum Obwarzanka. W tym niesamowitym miejscu można poznać recepturę powstawania obwarzanka, a także ulepić go samodzielnie.

Na przełomie XIX i XX wieku ważne miejsce na mapie Krakowa zajmowały kawiarnie literackie oraz artystyczne. W takcie wycieczki po mieście dowiesz się, gdzie się one znajdowały. Niektóre istnieją do dziś. Licencjonowany przewodnik opowie Ci, którą z kawiarni najczęściej odwiedzał Czesław Miłosz, a którą Wisława Szymborska.

Z pewnością jednym z najbardziej unikatowych miejsc kulinarnych jest pierwsza w Polsce Kocia Kawiarnia, a także nietypowa kawiarnia Dziórawy Kocioł, w której można przenieść się do świata Harry Pottera. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy Kraków otrzymał tytuł Gastronomicznej Stolicy Kultury Gastronomicznej, a także w których krakowskich restauracjach oraz kawiarniach kręcono filmy oraz seriale („Nie kłam w kochanie”, „Anioł w Krakowie”, „Vinci”), powinieneś bezwzględnie wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem lub przewodniczką po Krakowie. Opowiemy o lokalach gastronomicznych z czasów średniowiecza, o dawnych ucztach na dworze królewskim na Wawelu, a także o tym co jadano i jakich używano sztućców w domu mieszczańskim w Krakowie nowożytnym.

Świetnym uzupełnieniem kulinarnego wątku podczas zwiedzania z pewnością będzie wizyta w oddziale Muzeum Krakowa – Kamienicy Hipolitów, gdzie zobaczyć można m.in.: szklane pucharki, cynowe kufle, miedziane konwie i drewniane łyżki.

Kulinarny krakowski Kazimierz

Poza restauracjami i kawiarniami na terenie Starego miasta, wato zobaczyć także kultowe miejsca na terenie dawnego miasta Kazimierz (obecnie jedna z dzielnic Krakowa): Dawno temu na Kazimierzu, Cheder, Ariel czy Klezmer-Hois, w których można skosztować specjałów kuchni żydowskiej, takich jak czulent, knisze, kugel ziemniaczany czy gęsi pipek. Jeśli zależy ci na czymś więcej niż tylko samodzielnym zwiedzaniu i chcesz dowiedzieć się więcej o lokalach gastronomicznych czy tradycji i historii kulinarnej, polecamy umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem z firmy Krakkos. Opowie on czym jest koszerna kuchnia, jakie są dania trefne, a także w jaki sposób żydzi ortodoksyjni przyrządzali i serwowali potrawy.

Ciekawym uzupełnieniem spaceru po kulinarnych zakątkach żydowskiego Kazimierza będzie wizyta w Starej Synagodze, po to, żeby zobaczyć zastawy stołowe, których używali Żydzi w czasie różnych świąt, a także po to, aby dowiedzieć się co jadano podczas konkretnego święta. Przewodnik opowie m. in. o Uszach Hamana oraz o Wieczerzy Sederowej. Dowiesz się także, gdzie była na Kazimierzu rzeźnia rytualna, gdzie znajdował się targ rybny oraz na czym polega przestrzeganie koszerności podczas przygotowywania oraz spożywania posiłków. Przewodnik wyjaśni skąd wzięła się nazwa Plac Wolnica oraz opowie o innych placach Kazimierza.

Uzupełnieniem spaceru po Kazimierzu może być wizyta w JCC (Centrum Społeczności Żydowskiej), która poszerzy wiedzę na temat kuchni żydowskiej. To tu co tydzień organizowana jest w piątek koszerna kolacja szabatowa. Krakkos pomoże także w zorganizowaniu warsztatów lepienia pierogów czy warsztatów czekoladowych zarówno dla dzieci jak i dorosłych w Manufakturze Czekolady. To będzie świetna okazja, aby zwiedzić piękne zakątki Krakowa, a przy okazji wziąć udział w spotkaniach, dzięki którym uczestnicy będą się świetnie bawić.

Comments are closed.