Kraków to miasto, które zachwyca, oczarowuje zwiedzających nie tylko urokliwymi miejscami, zakątkami czy pomnikami, ale także ciekawymi historiami i anegdotami na jego temat. Kraków to także prawdziwa „Mekka” dla koneserów muzealnictwa. Tutaj każdy miłośnik muzealnych wojaży znajdzie coś dal siebie. Naprawdę jest w czym wybierać. Spośród ponad 100 muzeów, jakie istnieją na terenie Krakowa, każde proponuje odbiorcy coś oryginalnego, niespotykanego i niepowtarzalnego. Oczywiście na poznawanie muzealnych ekspozycji najlepiej wyruszyć z profesjonalnym przewodnikiem, który zapozna Was z każdą wystawą.
Dzisiaj polecimy niektóre z krakowskich muzeów, by zainspirować Was do odkrywania muzealnego oblicza Krakowa. Nasz przewodnik po Krakowie nie może nie zacząć opowieści o krakowskich „świątyniach pamiątek” od Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki, wszak być w Krakowie i nie widzieć tego miejsca to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża. Odwiedzenie dawnej siedziby polskich władców z reprezentacyjnymi królewskimi komnatami to w większości przypadków pierwszy punk zwiedzania Krakowa. Z pewnością zachwycą słynne arrasy, skarbiec koronny i zbrojownia, wystawa Wawel zaginiony, czy Smocza Jama – świetna atrakcja nie tylko dla dzieci ale i dorosłych. Być może ktoś spotka duchy przeszłości spacerujące po Zamku lub zamieni parę słów z jedną z głów w Sali Poselskiej.
Będąc już na Wzgórzu Wawelskim, jako przewodnicy po Krakowie, gorąco polecamy Muzeum Katedralne, które stworzył kardynał Karol Wojtyła i którego nie zdołał otworzyć ponieważ … został wybrany papieżem. Ekspozycja zawierająca najcenniejsze zabytki z Katedry Wawelskiej i pamiątki po władcach polskich oraz św. Janie Pawle II zachwycą naprawdę każdego!
Szeroką gamę wystaw, które koniecznie trzeba zobaczyć z profesjonalnym przewodnikiem oferuje Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wśród licznych muzeów krakowskich, z pewnością wyróżniają się dwa, które łączy nowoczesność i innowacyjność, oraz niezwykła popularność, a różni tematyka i otaczająca aura. Pierwsze z nich, to Podziemia Rynku Głównego w Krakowie, gdzie dzięki autentycznym i oryginalnym, wydobytym spod płyty Rynku Głównego eksponatom oraz multimediom przeniesiesz się w samo centrum średniowiecznego Krakowa. Można tam znaleźć skarby dawnych czasów i odwiedzić cmentarzysko z XI w. Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, grup szkolnych, czy seniorów! Drugie muzeum to Fabryka Emalia Oskara Schindlera – miejsce niezwykłe, o którym trzeba pamiętać. Korytarze budynku administracyjnego dawnej Emalierni przenoszą nas w czasy przedwojennego Krakowa, ciemną dobę okupacji i hekatombę Holocaustu. Zgromadzone tutaj niesamowite pamiątki przywołują obrazy trudnej i bolesnej historii Krakowa. Zaduma, refleksja, silne emocje stale towarzyszą zwiedzającym Fabrykę – naprawdę trzeba to miejsce poznać i zobaczyć! Fabryka Schindlera jest częścią tzw. „Trasy Pamięci”, którą tworzą słynna Apteka „Pod Orłem” oraz Ulica Pomorska, gdzie zachowały się autentyczne cele Gestapo. Wszystkie trzy oddziały są warte zobaczenia!
W pozostałych oddziałach MHK zobaczysz wielobarwność i różnorodność Krakowa. Właśnie tutaj m. in. zapoznasz się z Lajkonikiem (Dom Zwierzyniecki), zobaczysz średniowieczne fortyfikacje (Barbakan) i odkryjesz historię Bractwa Kurkowego (Celestat). Będziesz mógł podglądnąć, jak żyli mieszczanie w XVII- XIX w. (Kamienica Hipolitów) oraz zetkniesz się ze wspaniałą kulturą i religijnością żydowską (Stara Synagoga). Jak w teatrze można się poczuć zwiedzając Dom pod Krzyżem, a na weselu – w bronowickiej chacie (Rydlówka). Polecamy także Muzeum Podgórza, przybliżające nas do czasów wyzwalania Krakowa w 1918 roku.
Podobnie szeroką ofertą zachęca i zaprasza w swe progi Muzeum Narodowe. W Gmachu Głównym można zobaczyć ciekawe ekspozycje: Broń i Barwa w Polsce (największa po warszawskim Muzeum Wojska Polskiego galeria militariów), Galeria Rzemiosła Artystycznego oraz Galeria Sztuki Polskiej XX, gdzie można obcować chociażby z twórczością Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, czy Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dech w piersiach zapiera również ekspozycja w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, która jest największą w Polsce stałą ekspozycją dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Jan Matejko, Henryk Siemiradzki, Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Leon Wyczółkowski, Władysław Podkowiński – już same nazwiska artystów, których dzieła są tu eksponowane imponują i przyciągają. Podczas wycieczki po Krakowie z przewodnikiem można usłyszeć wiele ciekawych opowieści i anegdot związanych z tym miejscem. Dzięki Muzeum Narodowemu możemy również wybrać się do innych oddziałów, by poznać ważne postacie związane z Krakowem. W tym kontekście warte odwiedzenia są: Dom Jana Matejki, Dom Józefa Mehoffera, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z Pawilonem Józefa Czapskiego.
Wiele jest jeszcze w Krakowie muzeów, które należy odwiedzić samemu lub z licencjonowanym przewodnikiem). Warte uwagi są z pewnością: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius, gdzie można zobaczyć chociażby indeks z wpisem Mikołaja Kopernika, słynny „globus uniwersytecki”, czy statuetkę Oscara; Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ gromadzącym niesamowite eksponaty takie, jak narzędzie związane z pracą laboratoryjną dawnego aptekarza, meble z dawnych aptek, naczynia apteczne, czy rozmaite osobliwości dawnego aptekarstwa (np. „róg jednorożca”); Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, gdzie można zobaczyć przedmioty codziennego użytku, narzędzia pracy, zabawki, dzieła sztuki, obiekty kultu i magii, fotografie, rękopisy, rysunki, dźwięki z różnych części Polski i świata; Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, mieszczące się w budynku dawnej zajezdni tramwajowej, gdzie można zobaczyć pierwsze krakowskie tramwaje i eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, czy wreszcie Żywe Muzeum Obwarzanka oraz Pracownia i Muzeum Witrażu, w których można wziąć udział w niezwykle ciekawych warsztatach.
To tylko namiastka bogatej oferty muzealnej Krakowa, naprawdę warto tu przybyć, by pod czujnym okiem i opieką profesjonalnego przewodnika poznać dużą część polskiej kultury. Przewodnik po Krakowie zaprasza!!!