Jak wybrać trasę na zwiedzanie

Często szukając przewodnika analizujemy różne strony internetowe, oferty, propozycje i zastanawiamy się którą wybrać? Czym najlepiej kierować się w wyborze trasy wycieczki? Jest to dylemat bardzo ważny, ponieważ determinuje nam całą podróż i zwiedzanie. Stąd też spieszymy z pomocą i wskazujemy, na co należy zwrócić uwagę. 

Czas

W pierwszej kolejności jeżeli decydujemy się na wycieczkę z profesjonalnym przewodnikiem musimy dobrze określić jakim czasem dysponujemy. Każda trasa ma swój indywidualny przebieg i różny czas trwania. Z pewnością na spacer z licencjonowanym przewodnikiem Drogą Królewską i zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego należy poświęcić dużo więcej godzin niż np. na oprowadzenie po wystawie w Muzeum Podziemia Rynku. Ponad to, jeśli jesteśmy dyspozycyjni i chcemy by przewodnik zagospodarował nam cały dzień musimy wybrać taką trasę, która umożliwi nam zorganizowanie przerwy obiadowej, będzie różnorodna i atrakcyjna. Przykładem takiej całodniowej wyprawy może być np. spacer po Nowej Hucie czy rejs Wisłą do Tyńca i zwiedzanie opactwa Benedyktynów. 

Sukiennice na Rynku Głównym w Krakowie

Charakter grupy

Bardzo ważne jest, by wybrana przez nas trasa odpowiadała profilowi grupy. Z pewnością zupełnie inną wycieczkę profesjonalny przewodnik zaproponuje grupie przedszkolaków, a inną pielgrzymom, czy wycieczkom firmowym. W jednej dominować będą legendy, w drugiej wątki sakralne, a w jeszcze innej motyw integracyjny np. gra terenowa. Licencjonowany przewodnik zawsze stara się tak ułożyć program, by był on dostosowany do potrzeb i charakteru każdej grupy. Jeśli spotykamy się z szerokim przekrojem wiekowym konieczne jest łączenie różnych tras. dzięki temu każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Pamiętajmy także, że bardzo istotna jest ilość uczestników. Nie w każde miejsce z 50 osobową grupą da się wejść. Większa grupa wymaga dużo większej logistyki i wówczas trzeba również wybrać dla niej najlepszą i najdogodniejszą trasę. Ważne jest rónież, byśmy przy wyborze trasy mieli uwagę na osoby niepełnosprawne. Mimo tego, iż Kraków wprowadza coraz więcej udogodnień dla osób niewidomych, czy poruszających się na wózkach inwalidzkich ciągle jest sporo miejsc, które dla tego typu turysty nie są dostosowane. 

Wawel Wzgórze Wawelskie

Zainteresowania

Niezwykle ważne jest to, by trasa odpowiadała naszym zainteresowaniom. Stąd też wiele tras ma charakter tematyczny. Profesjonalny przewodnik może tak skonstruować program zwiedzania, aby w trakcie wycieczki poruszyć wątki, które interesują słuchaczy. Może położyć większy nacisk na aspekty historyczne, biograficzne, skupić się na architekturze czy kwestiach sakralnych. W naszej ofercie występuje sporo propozycji tras problemowych. Wymienić by tu można szlaki śladami sławnych postaci, jak Tadeusz Kościuszko, Jan Matejko, czy Stanisław Wyspiański, czy świętych i błogosławionych. Pojawiają się propozycje różnych wycieczek szkolnych, czy tras specjalistycznych dla wybranych grup zawodowych, pasjonatów, miłośników Krakowa. Z licencjonowanym przewodnikiem każdy znajdzie coś dla siebie. 

Plac Matejki w Krakowie

By nie powtarzać

Bardzo istotną kwestią jest fakt, czy już byliśmy kiedyś w Krakowie. Jeśli odwiedzamy to miasto po raz kolejny warto wybrać coś nietypowego, niestandardowego. Przewodnik po Krakowie ma w ofercie wiele tras niesztampowych, które stanowią świetną alternatywę dla tras tradycyjnych. Można zdecydować się na mniej znane dzielnice, jak Zwierzyniec, czy Podgórze, trasę szlakiem Twierdzy Kraków, czy krakowskich Kopców. Pamiętać także należy, że zawsze trasę można uzgodnić z przewodnikiem, który opracuje specjalnie coś na nasze potrzeby.

Budżet 

To ostatnia kwestia, nie jest jednak najmniej ważna. Budżet należy także brać pod uwagę wybierając trasy zwiedzania, ponieważ wejścia do muzeów czy dodatkowe atrakcje są dodatkowo płatne. Jeśli nie przeznaczymy funduszy na ten cel, nie zwiedzimy m. in. Bazyliki Mariackiej, Katedry Wawelskiej czy Muzeum Fabryki Schindlera. Profesjonalny przewodnik oczywiście zorganizuje wycieczkę bez płatnych wejść i innych opłat, ale wpłynie to także na charakter trasy i obiekty, które wówczas można zobaczyć.

Muzeum Narodowe w Krakowie

Pamiętać jednak należy, że to zawsze Państwo są twórcami trasy. Przewodnik Kraków pomaga, podpowiada i radzi, ale ostateczne słowo zawsze należy do Państwa.

Zapraszamy do wspólnego zwiedzania Krakowa!

Comments are closed.