Kraków słynie z licznych kościołów oraz wielu świętych i błogosławionych. Dlatego też nazywany jest drugim Rzymem i prawdziwą duchową perłą Polski. Od wieków zmierzają w kierunku krakowskich świątyń liczne pielgrzymki z całej Polski i różnych zakątków świata.
Poradnik dla pielgrzyma – jak zaplanować wycieczkę z przewodnikiem
Organizując pielgrzymkę do Krakowa warto uprzednio skontaktować się z profesjonalnym przewodnikiem, by ten podpowiedział jak odpowiednio zaplanować i przygotować wyjazd. Licencjonowany przewodnik mając doświadczenie i szeroką wiedzę z pewnością pomoże dopracować każdy detal wycieczki. Wskaże miejsce noclegowe, zapewni posiłki i w odpowiedni sposób ułoży program zwiedzania. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi poruszanie się w bogatej ofercie Krakowa i pozwoli wybrać dogodny wariant pielgrzymki.
Trasa dla pielgrzyma – jaką wybrać
Koncepcji na zaplanowanie pielgrzymki może być wiele. Ciekawym pomysłem jest spacer po Krakowie wraz z przewodnikiem śladami świętych i błogosławionych. Wybierając taką opcję możesz dowiedzieć się dlaczego św. Florian został patronem Krakowa. Zobaczysz miejsca, gdzie czczeni są bł. Michał Giedroyć, św. Kazimierz, bł. Izajasz Boner, czy św. Jan Kanty i poznasz niezwykle ciekawe historie z nimi związane. W trakcie takiej tematycznej pielgrzymki można zgłębić życie i działalność św. Jacka, bł. Salomei, bł. Anieli Salawy czy św. Szymona z Lipnicy. Podczas takiej wycieczki z przewodnikiem po Krakowie, można dowiedzieć się więcej na temat żywotu św. Stanisława, św. Jadwigi, czy św. Faustyny Kowalskiej. Warto również odwiedzić kościół, gdzie kwitnie kult św. Rity. W trakcie pielgrzymki nie zabraknie zabytków i miejsc związanych ze św. Janem Pawłem II.
Kolejnym pomysłem na zorganizowanie pielgrzymki jest wycieczka do krakowskich sanktuariów. Mowa tu oczywiście o sanktuariach najbardziej znanych, jak Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, czy Sanktuarium św. Jana Pawła II. Znajdują się one w pierwszej 30-tce najczęściej odwiedzanych sanktuariów na świecie. Można także zwiedzić mniej popularne ale bardzo piękne Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Sanktuarium Krzyża Świętego znajdujące się w Kościele oo. Cystersów w Mogile, Sanktuarium „Ecce homo” św. Brata Alberta, czy Sanktuarium św. Kazimierza Królewicza u Reformatów oraz Sanktuarium św. Szymona z Lipnicy u oo. Bernardynów.
Wydarzenia w Krakowie ważne dla pielgrzyma
Kraków otwarty jest na grupy pielgrzymów przez cały rok. Mimo to warto również wiedzieć, w jakie dni odbywają się ważne uroczystości i religijne eventy, które mogłyby wzbogacić program pielgrzymki.
W styczniu w Krakowie odbywa się Tydzień Ekumeniczny, kiedy to chrześcijanie różnych wyznań uczestniczą we wspólnych nabożeństwach i modlitwach, konferencjach oraz koncertach. W marcu lub kwietniu w zależności od terminu świąt organizowany jest tzw. Wielkanocny Małopolski Smak. Na Rynku Głównym można w czasie Wielkanocnego Jarmarku posmakować wielu przepysznych tradycyjnych potraw. W okresie Wielkanocy odbywają się także Misteria Paschalia – koncert muzyki klasycznej; Emaus – tradycyjny odpust pod klasztorem Norbertanek lub przy kościele Najświętszego Salwatora; Rękawka – odpust przy kościele św. Benedykta. Ważnym religijnym wydarzeniem, uroczyście obchodzonym w Krakowie w kwietniu jest święto Miłosierdzia Bożego. Wspaniałym przeżyciem jest również uczestnictwo w procesjach organizowanych w Krakowie 8 maja w uroczystość św. Stanisława Biskupa, kiedy to wierni podążają z relikwiami świętego z Katedry Wawelskiej do kościoła na Skałce oraz w czerwcowej procesji w Boże Ciało. Trzeba też pamiętać, że w oktawę uroczystości Bożego Ciała ulicami miasta z klasztoru Norbertanek na Salwatorze na Rynek Główny przechodzi pochód Lajkonika. W czerwcu warto udać się do Tyńca. Wówczas w trakcie tzw. Dni Benedyktyńskich odbywają się koncerty, wykłady, prezentacje książek i spotkania z zakonnikami opactwa w Tyńcu. Organizowany jest także jarmark produktów benedyktyńskich. W lipcu natomiast trwa Benedyktyńskie Lato Muzyczne. Wiele interesujących inicjatyw ma miejsce również w okresie świąt Bożego Narodzenia,. Wówczas w pierwszy czwartek grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku organizowany jest Konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską. Wszystkie szopki wystawiane są później na wystawie trwającej aż do końca stycznia. W grudniu odbywa się także słynny Kiermasz Bożonarodzeniowy gdzie znaleźć można różne ozdoby świąteczne, prezenty i przysmaki wigilijne. Natomiast w dniach 23-25 grudnia przy ul. Franciszkańskiej prezentowana jest szopka z żywymi zwierzętami i ludźmi, którzy odgrywają postacie Świętej Rodziny oraz pasterzy. Towarzyszą jej jasełka i wspólne kolędowanie.
Wachlarz krakowskich propozycji dla pielgrzyma jest ogromny. Warto z niego skorzystać przy wsparciu profesjonalnego przewodnika.
Przewodnik po Krakowie zaprasza do skorzystania z oferty!