W związku z tym, iż w 2021 r. przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema stał się on literackim patronem tego roku. Dlatego też zapraszamy na spacer po Krakowie wspólnie z licencjonowanym przewodnikiem śladami tego wybitnego pisarza. Polecamy ów spacer wszystkim miłośnikom twórczości Lema, jak również osobom, które chciałyby ją poznać a przede wszystkim uczniom wszelkich szkół. To naprawdę świetny pomysł na wycieczkę szkolną oraz na miłe spędzenie czasu w grodzie Kraka.
Życie Stanisława Lema w Krakowie
Stanisław Lem choć urodził się we Lwowie, to jednak prawie całe życie związał się z Krakowem. Poniżej przedstawiamy miejsca, z którymi był związany, w których bywał, a także takie które dopiero po jego śmierci, inspirowane twórczością pisarza, współtworzą literacką trasę w Krakowie.
Lem związany był z Krakowem od 1946 roku, aż do śmierci w 2006 roku. Tutaj właśnie na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował medycynę. Stąd też każdy musi koniecznie odwiedzić Dzielnicę Uniwersytecką, by usłyszeć parę anegdot z okresu jego studiów. Tylko licencjonowany przewodnik zdradzi wam czy Lem był medykiem z powołania. Co interesujące, po uzyskaniu absolutorium odbywał praktykę lekarską jako położnik w trakcie której odebrał około 20 porodów i asystował przy cesarskim cięciu.
Ulubione miejsca Lema w Krakowie
Wspólnie z profesjonalnym przewodnikiem odwiedzisz miejsca, w których mieszkał Lem. Pierwsze znajdowało się przy ulicy Śląskiej 3, gdzie jako student zamieszkał w 1946 roku wraz z rodzicami. Drugie krakowskie mieszkanie, w którym Lem zamieszkał wraz ze swoją małżonką znajdowało się na ulicy Bonerowskiej 5. Mieszkał tu do końca lat 50. XX wieku. Natomiast jeszcze pod koniec lat 50. XX wieku przenieśli się małżonkowie na Osiedle Kliny, gdzie mieszkali na ulicy Narwik.
Oczywiście miejsca zamieszkania to nie wszystkie punkty w Krakowie, z którymi związany był Stanisław Lem. Pisarz był częstym uczestnikiem zebrań organizowanych przez Związek Literatów Polskich, odbywających się w Domu Literatów przy ulicy Krupniczej 22. Mieszkali tu między innymi Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz czy Sławomir Mrożek, a bywali tu artyści, pisarze, poeci oraz tłumacze. Szacuje się, że przez około pięćdziesiąt lat mieszkało tu około 100 osób. Dom Literatów nazwany przez Ildefonsa Gałczyńskiego „Domem czterdziestu wieszczów” był krakowskim centrum życia literackiego i wiąże się z nim ogrom przeciekawych opowieści.
Innym, częstym miejscem wizyt Lema był Dom Hussarskich w Przegorzałach, gdzie mieszkali plastycy Helena i Roman Hussarscy. To tu znajdowała się pracownia ceramiczna, a całe założenie willowo-parkowe zrzeszało artystów plastyków oraz pisarzy, jak: Zofię Puget, Wiktora Zina, Witolda Cęckiewicza czy Andrzeja Bursę.
Z licencjonowanym przewodnik odwiedzisz miejsce, w którym ów wybitny pisarz i poliglota codziennie zaopatrywał się w ogólnoświatową prasę, czyli hotel „Forum”. Hotel „Forum” jest przykładem brutalizmu w architekturze, a wzniesiony został przez architekta Janusza Ingardena. Aktualnie „Forum” nie jest już czynnym hotelem i warto dodać, że jest własnością firmy Wawel-Imos i co interesujące obecnie, poza tym, że mieści się tu klubokawiarnia Forum Przestrzenie, to budynek kojarzy się głównie z najdłuższym w Polsce bilboardem.
Innym hotelem, a właściwie cukiernią hotelową, której częstym bywalcem był Lem, był uznawany za perłę modernizmu hotel „Cracovia” znajdujący się przy al. Focha 1. Wybudowany w latach 1960-1965 roku według projektu Witolda Cęckiewicza wyróżniał się na tle innych, budowanych wówczas polskich hoteli szczególnie tym, że ma aż 150 metrów długości. Był jednym z największych i najnowocześniejszych hoteli w Polsce. Co interesujące, został wybudowany dla Polskiego Biura Podróży „Orbis”. Zaznaczyć warto, że hotel „Cracovia” oraz pobliskie kino „Kijów” (także wzniesione przez Witolda Cęckiewicza”) zostały wpisane w 2016 roku do rejestru zabytków. Także w 2016 roku hotel został zakupiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest aktualnie jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Ma się tu mieścić muzeum architektury i designu.
Spacerując szlakiem Lema nie można ominąć jeszcze dwóch innych adresów, które były silnie związane z jego twórczością literacką. Pierwszy to Wiślna 12 – redakcja „Tygodnika Powszechnego”. To właśnie na łamach tego czasopisma pisarz zadebiutował dzięki takim tytułom, jak „Obcy”, „Dzieje jednego odkrycia”, „Ogród ciemności”. Drugi adres to Długa 1- Wydawnictwo Literackie mieszczące się w przepięknej kamienicy „Pod Globusem”, z którym Lem był związany właściwie przez cały okres swojej pracy pisarskiej. Dawna siedziba Izby Przemysłowo-Handlowej kryje w swych murach szereg krakowskich ciekawostek i anegdot.
Ważnym elementem wycieczki po Krakowie śladem Stanisława Lema jest Cmentarz Salwatorski, na którym został pochowany w 2006. Tutaj na tej jednej z najstarszych nekropolii Krakowa, gdzie miejsce spoczynku znalazło wielu uczonych, malarzy, artystów przedstawicieli świata kultury, jak chociażby Andrzej Wajda dowiesz się, dlaczego autor słynnego „Solaris” nie został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.
Wycieczka po Krakowie z przewodnikiem szlakiem Stanisława Lema musi również odwiedzić jedno z głównych miejsc kojarzących się z wybitnym pisarzem. Mowa oczywiście o otwartym w 2007 roku w Parku Lotników Ogrodzie Doświadczeń, któremu nadano imię pisarza. Jest to wyjątkowy, pierwszy w Polsce sensoryczny park edukacyjny – niezwykle atrakcyjne miejsce zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, wspaniała propozycja dla rodzin i wycieczek szkolnych. Park zajmuje 6 hektarów i jest oddziałem plenerowym Muzeum Inżynierii Miejskiej. Wśród interesujących obiektów jest na przykład pryzmat, przez który można zobaczyć tęczę lub kalejdoskop umożliwiający zwiedzającym ujrzenie własnego, zwielokrotnionego odbicia. Zaznaczyć warto, że Ogród Doświadczeń jest interesujący także pod względem architektoniczno – przestrzennym, co zawdzięczamy ciekawemu projektowi biura architektonicznego Ingerden&Ewy.
Te i wiele innych atrakcji można zobaczyć w Krakowie z licencjonowanym przewodnikiem. Zapraszamy