Pochód Lajkonika – zobacz go z licencjonowanym przewodnikiem

Idealny pomysł na rodzinne zwiedzanie

Już nie długo na krakowskich ulicach zagoszczą zabawa, radosne tańce i śpiewy. Oto jak co roku w pierwszy czwartek po Bożym Ciele, czyli 27 czerwca wyruszy kolorowy pochód Lajkonika. Zapraszamy na tę tradycyjna krakowską zabawę, którą warto zobaczyć z profesjonalnym przewodnikiem. Jest to ważny krakowski zwyczaj, który w 2014 roku został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Jeśli szukasz pomysłu na wycieczkę rodzinną, wyjazd dla dzieci, to podróż do Krakowa w okresie Harców Lajkonika będą najlepszym rozwiązaniem. Z licencjonowanym przewodnikiem będziesz mógł nie tylko zobaczyć owego konika zwierzynieckiego zwanego także Tatarzynem, ale także przemierzyć tradycyjny lajkonikowy szlak ze Zwierzyńca na Rynek Główny w Krakowie.

Dawka mniej znanych krakowskich opowieści

Pochód Lajkonika to świetna okazja by z profesjonalnym przewodnikiem odwiedzić mniej znaną część Krakowa i usłyszeć kilka ciekawych opowieści. Dowiesz się kiedy po raz pierwszy pojawiło się słowo „lajkonik” i od czego pochodzi. Czy rzeczywiście od okrzyku lej, czyli: bij!, czy od oblewania ludzi wodą, czy od  niemieckiego wyrazu „Lauf”, „läuf”, jak mieli konika nazywać niemieccy mieszkańcy Krakowa.

Przewodnik zdradzi, skąd wziął się ów zwyczaj. Czy rzeczywiście związany jest z napadami tatarskimi i słynnymi legendami upamiętniającymi te wydarzenia. A może związany jest z pogańskimi obrzędami czy średniowiecznymi misteriami. Dowiesz się, w którym roku po raz pierwszy wspomniano o słynnym pochodzie i kto go organizował? Usłyszysz również dlaczego biskup krakowski Józef Olechowski zakazał uczestnikom pochodu wstępu na krakowski rynek. Przewodnik opowie kim byli, czym zajmowali się oraz jak przysłużyli się Lajkonikowi krakowskiemu Micińscy – rodzina ze Zwierzyńca, potomkowie dawnych włóczków.

długa tradycja pochodu Lajkonika w Krakowie

Odkryj ciekawe krakowskie zakątki

W trakcie wędrówki z profesjonalnym przewodnikiem szlakiem Lajkonika odwiedzisz wiele mniej znanych miejsc w Krakowie. Cała impreza zaczyna się ok. godziny 10.00. Wówczas Lajkonik krakowski wraz z orszakiem i kapelą Mlaskotów opuszcza siedzibę Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. O 12.00 pochód pojawia się na Zwierzyńcu przy ulicy Senatorskiej 1, w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Lajkonik wykonuje tradycyjny taniec i ma dla zgromadzonych dzieci słodką niespodziankę. W trakcie pochodu można zapewnić sobie szczęście! Lajkonik bije buławą każdego napotkanego przechodnia zapewniając w ten sposób pomyślność na cały rok. Ponadto Lajkonik zagląda do sklepów, barów i restauracji, gdzie odpoczywa  i zbiera datki do sakwy. Trasa, którą przemierza jest stała. Uczestnicząc w pochodzie zobaczysz razem z przewodnikiem zabytkowy klasztor sióstr Norbertanek, gdzie na klasztornym dziedzińcu, Lajkonik krakowski wykona obrzędowy taniec ze sztandarem. Będziesz spacerował reprezentacyjną ulicą Kościuszki i Zwierzyniecką, miniesz siedzibę krakowskiej filharmonii i słynną ulicą Franciszkańską i Grodzką przejdziesz na Rynek Główny. Na Rynku Głównym Lajkonik przyjmuje od ojców miasta haracz, wychyla wraz z prezydentem, dyrektorem muzeum historycznego i dyrektorem wodociągów puchar wina i w podzięce wykonuje trzeci rytualny taniec. Następnie orszak udaje się do legendarnej restauracji Wierzynek. Po czym wraca na Rynek, okrąża sukiennice i kończy swe harce uroczystą kolacją w restauracji „Hawełka”.

Kapela, strój i inne atrakcje

Naprawdę warto w tym magicznym przedstawieniu wziąć udział. Posłuchać słynnej kapeli „Mlaskoty”, która tworzą ludowi muzycy z Woli Justowskiej. Główna melodia grana przez Mlaskotów utrzymana jest w rytmie marsza i śpiewana do słów:

„Ten lajkonik, nasz lajkonik

po Krakowie zawsze goni

Lajkoniku laj laj

poprzez cały kraj”.

Warto zobaczyć także ciekawy strój Lajkonika i członków orszaku. Kolorowe, bogato zdobione ubrania przykuwają uwagę i zachwycają. Warto także zobaczyć razem z przewodnikiem przepiękny strój historyczny wykonany według projektu Stanisława Wyspiańskiego. Przechowywany w Celestacie oddziale Muzeum Krakowa przyciąga wielu turystów.

strój Ljkonika w Muzeum w Krakowie

Licencjonowany przewodnik zaprasza na pochód Lajkonika do Krakowa! Naprawdę warto!

Comments are closed.