Szlak Noblistów

Trasa Szlakiem Noblistów jest idealna nie tylko dla grup szkolnych, czy miłośników literatury ale także dla każdego turysty, który chce poznać sekrety życia naszych wybitnych twórców. W trakcie spaceru z naszym profesjonalnym przewodnikiem poznasz ulubioną kawiarnię Wisławy Szymborskiej oraz zwiedzisz poświęconą jej wystawę. Przewodnik po Krakowie pokaże Ci gdzie lubił spacerować Czesław Miłosz oraz w którym kościele słuchał mszy. Odwiedzisz również miejsca spoczynku  naszych wielkich poetów.

Wycieczkę rozpoczniesz na ul. Krupniczej 22 przy Domu Literatów. Będziesz mógł usłyszeć interesujące informacje o życiu towarzyskim i kulturalnym środowiska literackiego powojennego  Krakowa, które toczyło się w Domu Literatów, gdzie od 1948 roku mieszkała Wisława Szymborska. Zwiedzisz na Placu Szczepańskim  wyjątkową wystawę „Szuflada Szymborskiej”, która znajduje się w zabytkowej Kamienicy Szołayskich. Przewodnik Krakó pokaże Ci równieżniezwykłą ekspozycję, na której prezentowane są osobiste przedmioty Poetki, oddające jej charakter i osobowość, oraz zamiłowanie do sztuki i kolekcjonerstwa. Odwiedzisz Dzielnicę uniwersytecką z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego znajdującym się na ulicy Gołębiej 16, gdzie studiowała Szymborska oraz siedzibę „Tygodnika Powszechnego” na ulicy Wiślnej 12, z którym współpracowała. Miejsce to związane jest również z Czesławem Miłoszem, który przez wiele lat na łamach „Tygodnika Powszechnego”  publikował swoje wiersze. W dalszej części trasy odwiedzisz z licencjonowanym przewodnikiem klimatyczną kawiarnię „Prowincja”, w której organizowane są spotkania z literatami i artystami a Wisława Szymborska lubiła udzielać tu wywiadów.  Podczas zwiedzania odwiedzisz kamienicę przy ul. Bogusławskiego, gdzie mieszkał Czesław Miłosz oraz kościół świętego Idziego, gdzie słuchał mszy, a także miejsce jego spoczynku w Krypcie Zasłużonych na Skałce. Wycieczka po trasie Szlakiem Noblistów zakończy się na Cmentarzu Rakowickim, gdzie w rodzinnym grobowcu została pochowana Wisława Szymborska.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzeniem tej niesamowitej trasy, zapraszamy do skorzystania z usług naszego przewodnika po Krakowie.

Czas zwiedzania: 3 – 5 h

 

Comments are closed.