Szlakiem Żołnierzy Wyklętych
Wycieczka szlakiem Żołnierzy Wyklętych
Zapraszamy na wyjątkową wycieczkę Szlakiem Żołnierzy Wyklętych w Krakowie. To podróż, która pozwoli Wam poznać losy bohaterów walki o niepodległość, ich niezwykłe historie i miejsca, które upamiętniają ich poświęcenie. W trakcie spaceru odwiedzimy pomniki, muzea i miejsca związane z Żołnierzami Wyklętymi, które przybliżą nam trudne czasy powojennej Polski.
Plan wycieczki szlakiem Żołnierzy Wyklętych
Park im. Henryka Jordana
- Czas spędzony: 1 godz.
- Ciekawe informacje: Oprócz pomników Żołnierzy Wyklętych, park oferuje piękne tereny zielone i ciekawe rzeźby. Znajdują się tutaj również popiersia takich postaci jak Mikołaj Kopernik i Piotr Skarga.
Pomnik Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej
- Czas spędzony: 30 min.
- Ciekawe informacje: Pomnik w formie znicza symbolizuje pamięć o wszystkich żołnierzach, którzy walczyli o wolność Polski. U jego stóp często składa się kwiaty i zapala znicze.
Wizienie św. Michała
- Czas spędzony: 1 godz.
- Ciekawe informacje: Więzienie to miało tragiczną historię, w tym straszliwe warunki, w jakich przetrzymywano więźniów politycznych. Tablica upamiętniająca akcję z 1946 r. jest ważnym punktem pamięci.
Pomnik „Zawojny”
- Czas spędzony: 30 min.
- Ciekawe informacje: Pomnik poświęcony Narcyzowi Ignacemu „Zawojnie” stanowi świadectwo walki i poświęcenia, które charakteryzowało wielu żołnierzy podczas II wojny światowej.
Ławeczka „Inki”
- Czas spędzony: 30 min.
- Ciekawe informacje: Ławeczka upamiętnia Danutę Siedzikównę „Inkę”, młodą sanitariuszkę i łączniczkę, której historia wzrusza i skłania do refleksji nad losem kobiet w walce o wolność.
Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1
- Czas spędzony: 30 min.
- Ciekawe informacje: Gmach szkoły kryje w sobie mroczne historie, a inskrypcje pozostawione przez więźniów są dowodem na to, jak wielką cenę płacono za wolność.
Ulica Pomorska (Muzeum Krakowa)
- Czas spędzony: 1 godz.
- Ciekawe informacje: Muzeum oferuje unikalne wystawy dotyczące terroru w Krakowie podczas II wojny światowej, a zachowane cele gestapo stanowią niezwykle poruszający element ekspozycji.
Dla kogo jest wycieczka szlakiem Żołnierzy Wyklętych?
Wycieczka Szlakiem Żołnierzy Wyklętych jest zalecana dla osób interesujących się historią Polski, szczególnie czasami II wojny światowej i powojennej. Będzie to również doskonała okazja dla rodzin z dziećmi, studentów oraz wszystkich, którzy pragną zgłębić tematykę walki o niepodległość i poznać losy bohaterów narodowych. Uczestnicy będą mieli szansę doświadczyć głębokiej refleksji oraz wzbogacić swoją wiedzę na temat historii Polski.