Zobacz wystawę szopek krakowskich na Rynku Głównym

Chciałbyś przedłużyć magiczny czas świąt, pokazać dzieciom polskie tradycje związane z kolędą lub interesujesz się zwyczajami, obrzędami i etnografią? Jest to najlepszy moment, by przyjechać do Krakowa i wybrać się na wycieczkę z profesjonalnym przewodnikiem, który pokaże Ci jedyne w swoim rodzaju, unikatowe arcydzieła, jakimi są Szopki krakowskie. Tradycja  przygotowywania żłóbka w okresie świąt Bożego Narodzenia sięga odległych wieków średnich, kiedy to św. Franciszek z Asyżu rozpropagował radosny zwyczaj jasełek i kultywowania misterium przyjścia Jezusa na świat.

wystawa szopek krakowskich

Skąd się wzięła tradycja związana z szopkami krakowskimi?

Szopka krakowska to coś niezwykłego i jedynego w swoim rodzaju. Stworzyli ją w XIX wieku krakowscy murarze i robotnicy budowlani, a później rozpropagował i utrwalił Jerzy Dobrzycki, który w 1937 roku zainicjował pierwszy konkurs na szopkę krakowską. Konkurs co roku odbywa się w pierwszy czwartek grudnia i przyciąga tłumy pod pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Teraz już nie tylko murarze, ale i przedstawiciele wszelkich zawodów, dzieci, młodzież i starsi prezentują wykonane przez siebie szopki. Kultywuje się w nich tradycję XIX-wiecznego szopkarstwa wzbogacając ją o coraz to nowe elementy i rozwiązania. Jest to wspaniałe widowisko i wielka atrakcja Królewskiego Miasta.

Jeśli nie udało Ci się być w grudniowy czwartek na Rynku nie martw się! Konkursowe szopki prezentowane są do 24 lutego 2019 roku w Celestacie – oddziale Muzeum Krakowa codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00.

szopka krakowska ręcznie wykonana szopka krakowska wystawa szopek krakowskich szopki krakowskie na Rynku Głównym

Szopki krakowskie zachwycają pod każdym względem

Te bogato zdobione, pełne kolorów i kunsztownie wykonane dzieła. Zachwycają pomysłem i precyzją wykończenia. Można na nich zobaczyć wieżę Bazyliki Mariackiej i kopułę Kaplicy Zygmuntowskiej oraz wiele innych krakowskich budowli. Można tu znaleźć oprócz sceny  narodzenia Pańskiego ze Świętą Rodziną, aniołami, pastuszkami, Trzema Królami legendarne postacie związane z Krakowem, jak Mistrz Twardowski, Lajkonik, czy Smok Wawelski oraz bohaterów historycznych, jak Tadeusz Kościuszko czy Józef Piłsudski. Można zaobserwować różne kultury, tradycje i świąteczne zwyczaje. Warto to zobaczyć na własne oczy.
Jest to atrakcja godna polecenia tym bardziej, że w roku 2018 Szopki krakowskie zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. To ogromne wyróżnienie oraz unikatowość krakowskiego szopkarstwa skłaniają do turystycznych wojaży.

Jeśli chcesz poznać dokładniej historię krakowskiego szopkarstwa, cechy charakterystyczne tego rzemiosła oraz ciekawostki związane z tym zwyczajem i konkursem skorzystaj z naszych usług – licencjonowany przewodnik Kraków to gwarancja dobrze spędzonego czasu. Zapraszamy!

Comments are closed.