Jaki powinien być profesjonalny przewodnik?

Kiedy udało Wam się wygospodarować nieco wolnego czasu i postanowiliście wyjechać na kilka dni, by złapać oddech? Wybierając na miejsce swojej podróży Kraków czy inne miasto, możemy się zastanawiać, jak znaleźć dobrego przewodnika, który pokaże nam miasto. Wybór usług przewodnickich jest ogromny, ale czym kierować się przy wyborze? Czy zdać się na ślepy los i wybrać na tzw. „chybił trafił”? To raczej nie byłoby najlepsze rozwiązanie, dlatego postaramy się Wam pomóc i przedstawimy, jakie cechy powinien posiadać profesjonalny przewodnik.  

Turystyczny omnibus

Z którego roku pochodzi ten obraz? Ile jest kościołów w Krakowie? Skąd się wzięła nazwa Wawel? Gdzie znajduje się ulica Wąska lub gdzie kupić najlepsze obwarzanki? Co dzisiaj grają w teatrze? Tysiące pytań, zagadek, rozterek i on sam jeden – pewny siebie, zdecydowany, pomocny przewodnik. To nie może być człowiek z ulicy, przypadkowy przechodzień – to musi być znawca tematu, osoba merytorycznie przygotowana, posiadająca szeroką wiedzę w wielu obszarach. Tylko licencjonowany przewodnik po Krakowie, który przeszedł odpowiedni kurs, zapoznał się z metodyką zawodu i zdał stosowne egzaminy gwarantuje nam rzetelne zapoznanie się z miejscem naszego wypoczynku. Jest on bowiem przygotowany nie tylko pod kątem historii i zabytków, ale także bieżących eventów i wydarzeń kulturalnych zwykłego życia miasta. Przewodnik powinien dobrze orientować się w topografii miasta, komunikacyjnych rozwiązaniach, jego infrastrukturze, powinien znać godne uwagi i polecenia miejsca. Prawdziwy pasjonat i profesjonalista, przewodnik, który kocha to co robi, to gwarancja efektywnie i dobrze spędzonego czasu.

Prawdziwy fachowiec

Bardzo ważne jest również, by przewodnik wykazał się doświadczeniem. To niezwykle istotne, jak wiele grup przewodnik oprowadził  i dla ilu grup zorganizował czas. To, jak długo ktoś zajmuje się turystyką i przewodnickim fachem ma ogromne znaczenie. Profesjonalny przewodnik, który zrealizował wycieczki, przedsięwzięcia, eventy dla różnorodnych grup,potrafi swobodnie poruszać się w sferze rezerwacji biletów, obiadów, czy noclegów. Doświadczony przewodnik posiada szeroką gamę kontaktów, co umożliwia zagwarantowanie różnych from zwiedzania, czy to dorożką, meleksem, czy barką po Wiśle. Przewodnik, który w swym przewodnickim życiu nie jedno już przeszedł staje się też elastyczny, potrafi wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, jest bardzo kreatywny, staje się świetnym organizatorem, co w czasach gdy cenimy każdą chwilę, jest bezcenne.

Dusza towarzystwa

Dobry przewodnik powinien również kochać świat, ludzi i….. mówienie. Tylko osoba otwarta na drugiego człowieka, prawdziwy esteta uwrażliwiony na piękno otaczającej rzeczywistości sprawi, że zwiedzanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Tu nie ma miejsca na ciszę. Ciągła rozmowa, umiejętność pięknego opowiadania, kunszt oratorski, kultura wypowiedzi to nieodłączny atrybut każdego przewodnika. Jeśli dodamy do tego nienaganne maniery, takt, wyczucie, dobre wychowanie, które powinny być zapisane w sercu i duszy każdego przewodnika, uzyskamy wspaniałą oprawę naszej wycieczki. Przewodnik powinien być osobą energiczną, pełną werwy i radości, która ma poczucie humoru i odpowiednią charyzmę, tylko wtedy przyciągnie do siebie grupę, zainteresuje, skupi uwagę i zarazi zwiedzających swoją pasją i miłością do Krakowa.

Tak przewodnika i przewodnictwo – swoją pracę widzimy my. Wszystko to robimy po to, by wszyscy Goście Krakowa czuli się wyjątkowo i wspaniale w tym przepięknym Królewskim Mieście. Zapraszamy do Krakowa i skorzystania z naszych usług!!!

Comments are closed.