Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

Na Rynku Głównym w Krakowie czuć już zapach choinki, a wokół słychać kolędy i muzykę. Jest gwarno i tłoczno, każdego przechodnia kuszą świecidełka i cudeńka ze stoisk oraz wszelakie oferowane tu przepyszne potrawy. Wszystkie te znaki na krakowskim niebie i ziemi wskazują, że w pobliżu Bazyliki Mariackiej i wokół Pomnika Adama Mickiewicza rozgościł się, jak co roku, jeden z najsłynniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych. Jeśli chcesz poczuć magiczną atmosferę świąt, szukasz oryginalnych prezentów dla bliskich, lub po prostu chcesz miło spędzić czas – przyjedź do Krakowa! Nie pożałujesz! 

Długa tradycja Jarmarku Bożonarodzeniowego

To cudowne świąteczne wydarzenie, jakim są Targi Bożonarodzeniowe ma już ponad stuletnią tradycję i sięga swymi początkami dwudziestolecia międzywojennego. Organizacja jarmarku w okresie świąt stanowi również nawiązanie do starej funkcji Rynku Głównego, który w dawnych czasach był przede wszystkim miejscem handlu. Taką jego rolę przypomina usytuowany centralnie w przestrzeni Rynku dostojny gmach Sukiennic.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

To właśnie na płycie Rynku od 29 listopada do 26 grudnia  trwa prawdziwa świąteczna zabawa. W prawie stu stoiskach swoje wyroby prezentują wystawcy z całej Polski i zagranicy. Tylko tutaj, na krakowskim rynku, w jednym miejscu będzie można skosztować specjałów kuchni regionalnej, ale także ukraińskiej, słowackiej, litewskiej, niemieckiej czy nawet holenderskiej. Królują takie rarytasy jak wszelkiego rodzaju pierogi, a szczególnie staropolskie, oscypki przyrządzane na rożne sposoby,  tradycyjna maczanka krakowska, pieczone kasztany oraz mięsa z rusztu. Zapachy unoszące się nad paleniskiem, przeplatające się z aromatem korzennego, grzanego wina kuszą niesamowicie. Niebywałe pyszności czekają tutaj również na wszystkich łasuchów. Kolorowe lizaki, smakowite gofry w rozmaitych polewach, suto okraszone bitą śmietaną, ciasta domowej roboty wszelkiego rodzaju, znajdziecie tu i najprawdziwsze pierniki, ciasta czekoladowe, makowce, serniczki, miodowniki. Furorę zawsze robią prażone w karmelu orzeszki. Naprawdę istna uczta dla smakoszy.

słodycze sprzedawane w kramach podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krakowie

Oprócz smakołyków na Targach  Bożonarodzeniowych znaleźć można prawdziwe dzieła sztuki, perełki świątecznego rzemiosła. Rzemieślnicy i wytwórcy prezentują ręcznie  wykonane, z ogromnym kunsztem, precyzją i talentem szopki, świąteczne stroiki, ozdoby choinkowe, pięknie malowane bombki, ceramikę i oryginalne, jedyne w swoim rodzaju zabawki. Tu możesz znaleźć idealny prezent, swoje wymarzone dekoracje, coś co będzie znakomitą pamiątką przypominającą Ci magiczny bożonarodzeniowy Kraków. Znaleźć tu można wyjątkowe kartki pocztowe, wyroby z sukna, czy wełny, niezwykłą biżuterię. W cymesach tu prezentowanych naprawdę można się zakochać. Urzekają przepiękne choinki z Bolesławca, szkło artystyczne w tym szklane szopki, bombki niezwykle strojne – wszystko to wprowadza nas w aurę zbliżających się świąt. 

Ciekawe wydarzenia w trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego

Gorącą atmosferę Bożonarodzeniowego Jarmarku podnoszą towarzyszące mu wydarzenia. Mowa tutaj chociażby o prezentacjach Gmin Małopolski,  takich jak Zielonki, Rabka-Zdrój, czy Limanowa, obrzędzie Dziadów Polskich, Korowodzie Kolędniczym, w czasie którego śpiewa się najstarsze kolędy i pastorałki, wizycie Świętego Mikołaja czy Opłatku Prezydenckim. Zawsze ogromne emocje wzbudza Konkurs Szopek Krakowskich, który w tym roku odbył się już siedemdziesiąty siódmy raz. Gromadzi on zawsze wokół Pomnika Mickiewicza tłumy podziwiające szopkarskie arcydzieła.

Krakowskie Targi Świąteczne, zwane Jarmarkiem Bożonarodzeniowym są coraz częściej doceniane. W 2007 roku zostały wyróżnione w wydanej we Włoszech książce, poświęconej najciekawszym Targom Świątecznym w Europie. Ważnym wydarzeniem, stał się fakt, iż w 2012 roku zagraniczny program CNN Travel mianował Kraków miastem najlepszym do spędzenia Świąt Bożego Narodzenia.

Warto więc przybyć i poczuć niepowtarzalną atmosferę krakowskiego jarmarku. Przewodnik po Krakowie zaprasza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie podawany. Pola wymagane *

Musisz korzystać z tagów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>