Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

Na Rynku Głównym w Krakowie czuć już zapach choinki, wokół słychać kolędy i muzykę, jest gwarno i tłoczno a każdego przechodnia kuszą świecidełka i cudeńka ze stoisk oraz wszelakie oferowane tu przepyszne potrawy. Wszystkie te znaki na krakowskim niebie i ziemi wskazują, że w pobliżu Bazyliki Mariackiej i wokół Pomnika Adama Mickiewicza rozgościł się, jak co roku, jeden z najsłynniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych. Jeśli chcesz poczuć magiczną atmosferę świąt, szukasz oryginalnych prezentów dla bliskich, lub po prostu chcesz miło spędzić czas – przyjedź do Krakowa i zobacz Jarmark razem z przewodnikiem! 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

Historia Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krakowie

To cudowne świąteczne wydarzenie, jakim są Targi ma już ponad stuletnią tradycję i sięga swymi początkami dwudziestolecia międzywojennego. Organizacja jarmarku w okresie świąt stanowi również nawiązanie do dawnej funkcji Rynku Głównego, który w dawnych czasach był przede wszystkim miejscem handlu. Taką jego rolę przypomina usytuowany centralnie w przestrzeni Rynku dostojny gmach Sukiennic.

Czym wyróżnia się krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy

I właśnie na płycie Rynku od 29 listopada do 26 grudnia  trwa prawdziwa świąteczna zabawa. W prawie stu stoiskach swoje wyroby prezentują wystawcy z całej Polski i zagranicy. Tylko tutaj, w jednym miejscu będzie można skosztować specjałów kuchni regionalnej ale także ukraińskiej, słowackiej, litewskiej, niemieckiej, czy nawet holenderskiej. Królują takie rarytasy jak wszelkiego rodzaju pierogi, a szczególnie staropolskie, oscypki przyrządzane na rożne sposoby,  tradycyjna maczanka krakowska, czy pieczone kasztany oraz mięsa z rusztu. Zapachy unoszące się nad paleniskiem, przeplatające się z aromatem korzennego, grzanego wina kuszą niesamowicie. Niebywałe pyszności czekają tutaj również na wszystkich łasuchów. Kolorowe lizaki, smakowite gofry w rozmaitych polewach, suto okraszone bitą śmietaną, ciasta domowej roboty wszelkiego rodzaju, znajdziecie tu i najprawdziwsze pierniki, ciasta czekoladowe, makowce, serniczki, miodowniki. Furorę zawsze robią prażone w karmelu orzeszki. Naprawdę istna uczta dla smakoszy.

kram ze smakołykami na Jarmarku bożonarodzeniowym w Krakowie

Oprócz smakołyków na Targach znaleźć można prawdziwe dzieła sztuki, perełki świątecznego rzemiosła. Rzemieślnicy i wytwórcy prezentują ręcznie  wykonane, z ogromnym kunsztem, precyzją i talentem szopki, świąteczne stroiki, ozdoby choinkowe, pięknie malowane bombki, ceramikę i oryginalne, jedyne w swoim rodzaju zabawki. Tu możesz znaleźć idealny prezent, swoje wymarzone dekoracje, coś co będzie znakomitą pamiątką przypominającą Ci magiczny bożonarodzeniowy Kraków. Kupić tu można wyjątkowe kartki pocztowe, wyroby z sukna, czy wełny, niezwykłą biżuterię. W cymesach tu prezentowanych naprawdę można się zakochać. Urzekają przepiękne choinki z Bolesławca, szkło artystyczne w tym szklane szopki, bombki niezwykle strojne – wszystko to wprowadza nas w aurę zbliżających się świąt. 

Wydarzenia w trakcie trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego

Gorącą atmosferę Bożonarodzeniowego Jarmarku podnoszą towarzyszące mu wydarzenia. Mowa tutaj chociażby o prezentacjach Gmin Małopolski,  takich jak Zielonki, Rabka-Zdrój, czy Limanowa, obrzędzie Dziadów Polskich, Korowodzie Kolędniczym, w czasie którego śpiewa się najstarsze kolędy i pastorałki, wizycie Świętego Mikołaja czy Opłatku Prezydenckim. Zawsze ogromne emocje wzbudza Konkurs Szopek Krakowskich, który w tym roku odbył się już siedemdziesiąty siódmy raz. Gromadzi on zawsze wokół Pomnika Mickiewicza tłumy podziwiające szopkarskie arcydzieła.

Krakowskie Targi Świąteczne, zwane Jarmarkiem Bożonarodzeniowym są co raz częściej doceniane. W 2007 roku zostały wyróżnione w wydanej we Włoszech książce, poświęconej najciekawszym Targom Świątecznym w Europie. Ważnym wydarzeniem, stał się fakt, iż w 2012 roku zagraniczny program CNN Travel mianował Kraków miastem najlepszym do spędzenia Świąt Bożego Narodzenia. Warto więc przybyć, poczuć niepowtarzalną atmosferę krakowskiego jarmarku i dowiedzieć sie o nim więcej od profesjonalnego przewodnika.

Zapraszamy!

Comments are closed.