Kraków – perła wśród polskich miast

Kraków cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród Polaków ale  i gości z zagranicy. W zeszłym roku odwiedziło dawną stolicę Polski ponad 13 milionów turystów. W czym tkwi fenomen tego miasta? Dlaczego jest tak popularne i co ciekawego i niepowtarzalnego można tutaj zobaczyć wspólnie z profesjonalnym przewodnikiem ? Sprawdźcie sami!

Największy średniowieczny rynek na świecie

Rynek Główny to nieustannie tętniące życiem serce Krakowa. Ten jedyny w swoim rodzaju największy średniowieczny rynek na świecie przyciąga rzesze turystów przez cały rok, o każdej porze dnia i nocy. Zawsze jest tutaj gwarno, wesoło i bardzo ciekawie. Ogromny walor krakowskiego Rynku stanowią zabytki. Tylko tutaj w jednym miejscu wspólnie z licencjonowanym przewodnikiem można zobaczyć przepiękną gotycką Bazylikę Mariacką z niepowtarzalnym ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice,  kościół św. Wojciecha i Wieżę Ratuszową z unikatowym zbiorem rzemieślniczych gmerków oraz szereg kamienic mieszczańskich. Tylko tutaj usłyszysz na żywo hejnał grany z Wieży Mariackiej i spróbujesz przepysznych ciast u Wentzla, Hawełki, czy Noworolskiego. Warto to miejsce odwiedzić podczas zwiedzania z przewodnikiem.

Sukiennice na krakowskim rynku

Panteon narodowy i źródło mocy

Tylko w Krakowie w czasie wycieczki z profesjonalnym przewodnikiem zobaczysz miejsce koronacji i pochówku polskich  królów i królowych – Katedrę Wawelską. Zobaczysz najstarsze sarkofagi królewskie i wejdziesz na Wieżę Zygmuntowską, by dotknąć serca Dzwonu Zygmunt, który spełnia marzenia. Wspólnie z przewodnikiem Kraków możesz zwiedzić krypty z grobami władców, bohaterów narodowych, jak Tadeusz Kościuszko, czy Józef Piłsudski  oraz wieszczów narodowych. W trakcie zwiedzania Krakowa, przewodnik opowie o unikatowym zabytku miasta – perle renesansu na północ od Alp  – Kaplicy Zygmuntowskiej. Wreszcie zwiedzając dziedziniec Zamku Królewskiego,  nie tylko poznasz historię siedziby królów Polski ale dowiesz się, gdzie na Wawelu jest słynne źródło pozytywnej mocy i energii  – Czakram wawelski.

Drugi Rzym

Zwiedzając Kraków nie można pominąć jego kościołów. Jest ich tutaj ponad 130!!! Dlatego też Kraków nazywany jest drugim Rzymem i prawdziwą duchową perłą Polski. Od wieków z całej Polski i różnych zakątków świata, zmierzają liczne pielgrzymki do Krakowa. Wspólnie z profesjonalnym przewodnikiem zobaczyć można kościoły i budynki sakralne, budowane w różnych epokach i stylach architektonicznych. Przewodnik opowie Ci ich historię oraz pokaże rozmaite ciekawostki z nimi związane. Tak drewniany kościół św. Bartłomieja słynie unikatowym portalem z XV wieku z podpisem architekta. Romańska świątynia św. Andrzeja cudnie dominuje nad ulicą Grodzką a w niej zobaczyć można jedną z trzech krakowskich ambon w kształcie łodzi. Gotycka Bazylika Bożego Ciała przytłacza złotym ołtarzem i największymi w Krakowie organami. Barokowy kościół św. Piotra i Pawła to miejsce, gdzie otwarto trzeci panteon narodowy, a ogromną ciekawość wzbudza znajdujące się tutaj najdłuższe w Polsce wahadło Foucault. W sanktuarium Jana Pawła II licencjonowany przewodnik pokaże ci monumentalne mozaiki i sutannę z krwią świętego Papieża. W Arce Pana zobaczyć można kamień z Księżyca i słynną Matkę Boża Pancerną.

Bazylika Bożego Ciała w Krakowie

Najstarszy Uniwersytet w Polsce

Ważnym punktem na mapie Krakowa jest również Dzielnica Uniwersytecka. W końcu to w Krakowie powstał najstarszy Uniwersytet w Polsce. Nie wiemy, gdzie odbywały się pierwsze zajęcia na tej uczelni ale najstarszy jej budynek – Collegium Maius to miejsce niezwykle urokliwe. Malownicze krużganki, okalające dziedziniec, na którym stoi studnia tworzą piękny zakątek w Krakowie. W Muzeum UJ, które ma tu swoją siedzibę zobaczyć można indeks najsłynniejszego studenta – Mikołaja Kopernika z jego podpisem, ale także statuetkę „Oskara”, którą otrzymał Andrzej Wajda. Licencjonowany przewodnik pokaże Ci również w tym miejscu kręcony komin i grający zegar, który zawsze przyciąga tłumy turystów. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem, przy głównym gmachu Uniwersytetu Collegium Novum usłyszysz między innymi historię Sonderaktion Krakau.

Kraków zachwyca i zadziwia swoją turystyczną ofertą. Wymienione powyżej atrakcje to tylko ułamek tego, co Gród Kraka oferuje. Żydowski Kazimierz z swymi synagogami, liczne muzea, gdzie znaleźć można chociażby „Damę z Łasiczką” Leonarda da Vinci, czy słynne Kopce krakowskie to tylko niektóre miejsca i obiekty, które składają się na wielkie kulturowe i historyczne dziedzictwo tej perły wśród polskich miast.

Przewodnik Kraków zaprasza do wspólnego zwiedzania!

Comments are closed.