Nowa Huta – ciekawa alternatywa na zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem

Jeśli byłeś już wiele razy w Krakowie, widziałeś najważniejsze zabytki, jak Zamek na Wawelu, Katedra Wawelska, czy Kościół Mariacki i szukasz ciekawej alternatywy, mamy dla ciebie świetną propozycję.  Nowa Huta – utworzone w latach 50-tych XX wieku socrealistyczne miasto robotnicze, a dzisiaj dzielnica Krakowa. Jest to genialna propozycja na niesztampowe zwiedzanie  Krakowa z profesjonalnym przewodnikiem. Ogromnym walorem Nowej Huty jest jej różnorodność. Podczas wycieczki przeniesiesz się do socjalistycznego miasta, w czasy PRL-u i „Solidarności”, a także cofniesz się do średniowiecza i do czasów legendarnej Wandy. 

Nowa Huta – miasto socrealizmu, miasto idealne

Bez wątpienia Nową Hutę od innych dzielnic Krakowa odróżnia socrealistyczna szata. Tylko tutaj zobaczysz razem z profesjonalnym przewodnikiem  zabudowania dawnej Huty im. Lenina później Tadeusza Sendzimira z Pałacem Dożów zwanym także Watykanem i poznasz historię Kombinatu. Odwiedzisz pierwsze robotnicze osiedla i dowiesz się dlaczego to będzie prawdziwa przygoda na Mariensztacie. Na słynnym Placu Centralnym, przewodnik po Krakowie opowie o założeniach idealnego miasta socrealistycznego i ciekawostkach na temat pomnika Włodzimierza Lenina. Przejdziesz się Aleją Róż i odwiedzisz kultową restaurację „Stylowa”. Tu także przewodnik zdradzi dlaczego Nowa Huta była twierdzą. Przy pomniku Solidarności „Bądź wierny, idź” usłyszysz historię opozycyjnych ruchów działających w czasach PRL-u w Nowej Hucie.

Aleja Róż w Nowej Hucie w Krakowie

Nowa Huta – miasto sakralne, miasto historii

Nie można podczas zwiedzania Nowej Huty z profesjonalnym przewodnikiem  ominąć niezwykle cennego zabytku, jakim jest jeden z najstarszych kompleksów klasztornych na terenie Krakowa – opactwo Cystersów w Mogile. Przewodnik oprowadzi Cię po wnętrzach gotyckiego kościoła i klasztoru oraz po cysterskich ogrodach, zapozna Cię z legendami i ciekawymi historiami związanymi z tym miejscem oraz z wioskami, które dawniej tu istniały. Tutaj także dowiesz się kiedy nastąpi koniec świata, i co z tym wspólnego mają włosy na  figurze cudownego Chrystusa. Razem z przewodnikiem Kraków zwiedzisz również unikatowy, jeden z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej w Polsce– kościół św. Bartłomieja. Wart zobaczenia jest bardzo ważny dla historii Nowej Huty kościół Arka Pana. Zobaczyć w nim można kamień z Księżyca, czy pomnik Matki Boskiej Pancernej. Przewodnik przybliży Ci koncepcję „miasta bez Boga” i kwestie walki Nowohucian w obronie krzyża.

Nowa Huta – miasto ogród, miasto zieleni

Wielkim walorem Nowej Huty jest duża ilość obszarów zielonych. Istnieje tu wiele parków w tym słynny Park Ratuszowy. Tutaj możesz przejść się nad Zalewem Nowohuckim, pospacerować po Błoniach mogilskich, czy pójść do Lasku Mogilskiego.  Z profesjonalnym przewodnikiem koniecznie musisz zobaczyć wspaniały widok z Kopca Wandy. Ten legendarny kurchan z VII/VIII wieku zwieńczony marmurowym pomnikiem projektu Jana Matejki to unikatowy zabytek Nowej Huty. Wyjątkowy obszar stanowią również Łąki Nowohuckie – użytek ekologiczny obejmujący ok. 60 ha. Łąki Nowohuckie stanowią ostatni dobrze zachowany fragment nadwiślańskich łąk na terenie Krakowa. Zachwyca tutaj wyjątkowo bogata szata roślinna – ponad 370 gatunków flory oraz awifauna.

Jeśli planujesz zobaczyć Nową Hutę, koniecznie wybierz zwiedzanie z licencjonowanym przewodnikiem Kraków!

Comments are closed.