Wakacyjne spacery z przewodnikiem po Krakowie

Wyruszając w podróż w trakcie wakacji szukamy miejsc, gdzie moglibyśmy złapać wytchnienie od pędzącego miasta, znaleźć odrobinę spokoju, ciszy i po prostu się zrelaksować. Od razu na myśl przychodzą nam góry, jeziora, Bieszczady….. A czy można znaleźć takie nisze pozamiejskiego odpoczynku w wielkim mieście?! Odpowiedź od razu mogłaby brzmieć – NIE!

Ale nie do końca tak jest. Oto kilka miejsc w Krakowie, które poleca profesjonalny przewodnik, gdzie naprawdę można zebrać myśli, naładować akumulatory i po prostu cieszyć się chwilą.

Kopce Krakowa

Z pewnością można polecić spacer z licencjonowanym przewodnikiem na Kopce, które są ewenementem na skalę światową. W Krakowie mamy ich aż cztery, w tym dwa starożytne i dwa nieco bliższe naszym czasom. Mowa o Kopcach: Kraka, Wandy, Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego. W kontekście poszukiwania odludnych zakątków zdecydowanie polecam wycieczkę z przewodnikiem na kopce legendarnych władców Krakowa. Kopiec Kraka malowniczo położny na Krzemionkach Podgórza zapewni wspaniałe widoki: przepiękną panoramę Krakowa a przy dobrej pogodzie także zarys Tatr. Kopiec Wandy znajdujący się z kolei w Nowej Hucie na odległym od zgiełku miasta obszarze kusi swoją dzikością i niesamowitym klimatem otoczenia. Niebywała aura legend, tajemniczości, i słowiańskich obrzędów dodaje obydwu kopcom walor magiczności. Równie interesujący pod kątem wędrówek z dala od cywilizacji jest Kopiec Piłsudskiego. Kopiec Józefa Piłsudskiego, zwany Kopcem Niepodległości a także Mogiłą Mogił położony na wzgórzu Sowiniec w Lesie Wolskim, to niezwykle ważny symbol bohaterstwa, honoru i odwagi. Jest źródłem niesamowitych wrażeń estetycznych gdyż rozlega się z niego przepiękny widok na panoramę Krakowa i okolice, a także pobudza do refleksji. W czasie wędrówki na jego szczyt, z dala od miejskiego zgiełku, przy miłym i kojącym śpiewie ptaków oraz szumie drzew Lasu Wolskiego można rozmyślać nie tylko o jego trudnych dziejach i wymowie symbolicznej, ale również o wielu innych sprawach. Gorąco polecam!  

Parki Krakowa

Wytchnienia można również szukać w licznych krakowskich parkach. Bardzo interesujące są Planty. Swoistego klimatu nabierają wieczorem, kiedy alejki ciągnące się wśród drzew rozświetlają rozstawione latarnie a liczne pomniki postawione tu i ówdzie przypominają bogatą historię jednego z najstarszych krakowskich obszarów zieleni. Spacer Plantami z przewodnikiem to prawdziwa gratka dla turystów. Znakomitym wyborem, szczególnie jeśli wybieramy się na spacer z dziećmi jest Park Wojciecha Bednarskiego znajdujący się w dzielnicy Podgórze. Malowniczo położony w dawnym kamieniołomie, wypełniony placami zabaw i miejscami rekreacji sportowej jest znakomitą alternatywą dla parków  krakowskich. Inne ważne obszary zieleni to Park Krakowski, Park Jordana, czy Park Ratuszowy w Nowej Hucie. Naprawdę każdy znajdzie w nich odrobinę spokoju oraz coś interesującego a przy okazji będzie mógł usłyszeć wiele anegdot, historyjek i opowieści od profesjonalnego przewodnika.

Planty w Krakowie

Inne obszary zielone

W Krakowie oprócz parków istnieją również łąki. Wyróżnić tu trzeba krakowskie Błonia. Spacer z licencjonowanym przewodnikiem na Błonia to bardzo ciekawa propozycja. To jedna z największych łąk w centrum miasta w Europie. Należały pierwotnie do sióstr Norbertanek, które zawierając umowę z krakowskim magistratem zamieniły je na jedną z kamienic przy ulicy Floriańskiej. Błonia wykorzystywane były na potrzeby różnych uroczystości. Tu między innymi odbywały się defilady, pokazy wojskowe, msze w trakcie papieskich pielgrzymek. Tutaj także organizowane są koncerty i różnego typu imprezy plenerowe. Tu także do niedawna  wypasano bydło. Jakie jeszcze historie kryją w sobie krakowskie Błonia wie tylko licencjonowany przewodnik. Drugim także ciekawym obszarem są tzw. Łąki Nowohuckie. To prawie 60 hektarowy użytek ekologiczny w środku ogromnego miasta. Wędrując razem z przewodnikiem po Krakowie specjalnymi ścieżkami i dróżkami zobaczyć można wiele gatunków flory i fauny. To naprawdę wspaniałe miejsce na mapie Krakowa. 

Łąki Nowohuckie w Krakowie

Wiele jest jeszcze cudnych zakątków w Krakowie, które warto odwiedzić z profesjonalnym przewodnikiem, kuszących ciszą, refleksyjnością i pięknymi terenami. Wymienić by można chociażby Kamedułów na Bielanach, opactwo w Tyńcu,  Skałkę, Białe, czy Łagiewniki. 

Przewodnik Kraków gorąco zaprasza!

Comments are closed.